How many units should Mrs. Nidhi produce daily?

Ask a Question


Question Asked by a Student from EXXAMM.com Team


Q 2264167955.     Mrs. Nidhi manufactures and sells a single product at a fixed price in a niche market. The selling price of each unit is Rs. 30. On the other hand, the cost, in rupees, of producing x units is `240 + bx + cx^2` , where b and c are some constants. Mrs. Nidhi noticed that doubling the daily production from 20 to 40 units increases the daily production cost by 66 %. However, an increase in daily production from 40 to 60 units results in an increase of only 50% in the daily production cost. Assume that demand is unlimited and that Mrs. Nidhi can sell as much as he can produce. His objective is to maximize the profit.
How many units should Mrs. Nidhi produce daily?
IBPS-PO 2017 Mock Mains
A

` 130`

B

`100`

C

`70`

D

`150`

E

Cannot be determined

HINT


Solution
(Provided By a Student and Checked/Corrected by EXXAMM.com Team)

Find instant solution to any question from our database of 1.5 Lakh + Questions

 


Access free resources including

  • 100% free video lectures with detailed notes and examples
  • Previous Year Papers
  • Mock Tests
  • Practices question categorized in topics and 4 levels with detailed solutions
  • Syllabus & Pattern Analysis

Engineering


Medical


Banking


DEFENCE


SSC


RRB


CBSE-NCERT


OLYMPIAD